Strona archiwalna
Pożegnanie, reż. Lulu Wang
6/11/19

„Pożegnanie” ("The Farewell") – dodatkowy film w programie AFF!

7 rzeczy, których możesz nauczyć się z American Docs & Special Docs Czwartek na AFF. Q&A z twórcami, wieczór w klubie i spotkanie literackie

Dobra wiadomość na początek jubileuszowej edycji American Film Festival. Do programu wydarzenia trafił dodatkowy tytuł – Pożegnanie (The Farewell) w reż. Lulu Wang, jeden z przebojów ostatniego festiwalu Sundance. Zapraszamy na dwa pokazy filmu: w sobotę (9 listopada) o godz. 16:00 i w niedzielę (10 listopada) o godz. 22:30. Bilety w cenie 21 zł (lub 18 zł dla Klubowiczów KNH/posiadaczy Karty Nasz Wrocław) można kupić na stronie internetowej festiwalu lub w kasach Kina Nowe Horyzonty. Osoby posiadające karnety będą mogły zarezerwować miejsca na pokaz poprzez system rezerwacji (na seans 9 listopada rezerwacje zostaną uruchomione 8 listopada o 8:30, na pokaz 10 listopada – dzień wcześniej, również o 8:30).

Pożegnanie (The Farewell), reż. Lulu Wang

Komediodramat Amerykanki o chińskich korzeniach w idealnych proporcjach łączy humor ze wzruszeniem, a osobistą historię z imponującą lekkością przekuwa we wspólne doświadczenie wszystkich, którzy kiedykolwiek znaleźli się gdzieś pomiędzy: krajami, kulturami, językami. Między dzieciństwem a dorosłością.  

Billi (w tej roli aktorka i raperka, Awkwafina) mieszka wraz z rodzicami w Nowym Jorku, i właśnie tam zastaje ją wiadomość o ciężkiej chorobie żyjącej w Chinach babci. Chińczycy, mówi matka Billie, twierdzą, że tym, co zabija nie jest rak, tylko strach, więc cała familia decyduje ukryć złe wieści przed chorą i odwiedzić ją tłumnie pod naprędce skleconym pretekstem: hucznym weselem kuzyna. Nic nie szkodzi, że kuzyn i jego japońska dziewczyna znają się od zaledwie trzech miesięcy… 

Wychowana w Stanach Billie nie może pogodzić się z kłamstwem, ale i chłodem, z jakim Chińczycy tamują wszelkie emocje. Naznaczona przez dwa kraje, nieustannie przeżywa tożsamościowy konflikt – i częściej jest to komedia, niż dramat. Lulu Wang z humorem opowiada o kulturowym i pokoleniowym zderzeniu; o przemijaniu miejsc i ludzi, o desperackim szukaniu siebie pośród sprzecznych wizji i wartości. A przede wszystkim o tym, że język emocji jest być może najważniejszym z tych, które warto znać. 


przyjaciele festiwalu